Dzień ekologa

| Opublikowane w: Biedronki 2019/2020

Dzień ekologa

I

"Naśladuj mnie"- zabawa pantomimiczna w parach. Dobieramy sie w pary i stajemy naprzeciwko siebie. Jedna osoba zaczyna się poruszać, a druga próbuje naśladować jej ruchy w lustrzanym odbiciu. Po wykonaniu zadania następuje zamiana ról.

Zestaw ćwiczeń porannych

„Trening strażnika przyrody”

Kochane Biedroneczki zachęcam Was do wykonania ćwiczeń, dobra kondycja i sprawność fizyczna przydadzą się strażnikom przyrody. Dokładnie wykonujcie ćwiczenia.

„Tropiciele” zabawa w chowanego, ciche chowanie się i skradanie.

„Praca na wysokości” naśladowanie chodzenia na szczudłach, na palcach i sztywnych nogach.

„Zbieramy śmieci” stanie w małym rozkroku, skłony w przód.

„Ruszam z pomocą” w siadzie uderzanie o podłogę całymi stopami, szybko i wolno.

„Naśladuj mnie” naśladowanie min i gestów pokazywanych przez drugą osobę.

II

"Jestem dzielnym ekologiem"

Zabawa dydaktyczna. Prosze rodziców o przygotowanie karteczek, na których zapisane są zdania prawdziwe i nieprawdziwe. Zachęcam do zabawy wszystkie dzieci, które są w domu. wybrane dziecko losuje jedną karteczkę, rodzic czyta treść i prosi o określenie, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe. dzieci podają odpowiedź w ustalony sposób np. prawda- klaskanie, fałsz- tupanie. Za każdą prawidłową odpowiedź gracz otrzymuje jeden punkt np. klocek. Na zakończenie zabawy podliczamy punkty, zwycięzca zasługuje na nagrodę. Mam nadzieję, że każdy przygotuje coś drobnego, ja podsyłam do wydrukowania odznakę ekologa.

Przykładowe zdania:

Szkło można wywieżć do lasu.

Ptaki jedzą tylko reklamówki.

Wodę i prąd trzeba oszczędzać.

Śmieciarki nie są nam potrzebne.

Papier, szkło i plastik trzeba segregować.

Rośliny lubią zanieczyszczone powietrze.

Śmieci same się sprzątają.

Trzeba dbać o świeże powietrze.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych

"Poturlaj puszkę" ćwiczenie z elementem czworakowania. Wyznaczamy trasę, dziecko idzie na czworaka i turla przed sobą puszkę.

"Przekręć puszkę"- ćwiczenie mięsni brzucha.

Dziecko w siadzie ugiętym z rękoma opartymi z tyłu o podłogę, chwytają stopami puszkę, przekręcają ją i ponownie stawiają.

"Traf do celu"- ćwiczenie obręczy barkowej. Dziecko robi z gazety kulę. Na hasło traf do celu, na zmianę jedną i drugą ręką starają się trafić kulą do wyznaczonego celu.

'Przenieś papierową kulę" ćwiczenie stóp. Dziecko, trzymając palcami stóp papierową kulę, maszeruje slalomem między ustawionymi butelkami, starają się nie zgubić kuli  i nie przewrócić butelek.

"Marsz wielkoludów"-ćwiczenie uspokajające i oddechowe.

Dziecko maszeruje we wspięciu na palcach między rozstawionymi przeszkodami. Wykonując wdech nosem, unoszą wyprostowane ręce nad głowę, wykonując wydech ustami, opuszczają ręce.

III

"Znikające śmieci"-Zabawa rozwijająca pamięć i koncentrację. Rodzic układa pojedyncze przedmioty np. butelkę plastikową, reklamówkę, słoik, jabłko, doniczkę. Prosi o zapamiętanie ich liczby i ułożenie, a nastepnie o zamknięcie oczu. Zmienia liczbę i kolejność przedmiotów. Dzieci próbują odtworzyć początkowy układ.

Zabawy na świeżym powietrzu, o ile to możliwe- stosując się do przepisów obowiązujących nas od 25.03.2020 o zakazie wychodzenia  z domu, wydanych przez rząd.