Jak zmienia się pogoda?

| Opublikowane w: Biedronki 2019/2020

I.

"Muzyka natury" - zabawa słuchowa. Otwórzcie okno i posłuchajcie... Co słyszycie? (wiatr, ćwierkanie ptaszków, jadący samochód, szczekanie psa, miałczenie kota, itp.)

Zestaw ćwiczeń porannych

„Prognoza pogody”

„Pada deszcz” dziecko powoli przemieszcza się po pomieszczeniu, trzymając na głowie zeszyt, książeczkę i pilnując, aby nie spadły.

„Rzeźba z lodu” dziecko staje na jednej nodze, a drugą ugina, w tej pozycji układa zeszyt na kolanie tak, aby jak najdłużej zachować równowagę.

„Wiosenne przebudzenie” dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym z tułowiem pochylonym do przodu, trzymając zeszyt w wyprostowanych rękach. Na hasło „Kwiatek rośnie” powoli prostujemy tułów i wyciągamy ręce z zeszytem jak najwyżej w górę. Na hasło „Kwiatek więdnie” powoli wracamy do pozycji wyjściowej.

II.

"Jaka to pogoda?" - zagadki przyrodnicze.

Widzicie je we dnie,
nie ma go w nocy.
Zimą grzeje słabo,
latem z całej mocy. (słońce)

Kto podlewa w lesie drzewa? (deszcz)

Nie deszcz i nie grad
spada z nieba, bieli świat. (śnieg)

Unosi szybowce,
popycha żaglowce,
obraca wiatraki -
siłacz z niego taki. (wiatr)

"Jesteśmy badaczami zjawisk atmosferycznych" - zabawy badawcze.

Czy powietrze ma siłę? 1.Zapalcie świeczkę i poproście dziecko, by zdmuchnęło płomień. 2. Zróbcie papierową kulkę z gazety i dmuchając w nią sprawdźcie czy uda Wam się nią poruszyć. Wniosek: Powietrze ma siłę.

Ciekawostka: Czasem, gdy wiatr jest wystarczająco silny, może przewrócić drzewa, unieść samochód,  a nawet cały budynek. Taki wiatr to huragan.

Jak powstaje tęcza?

Potrzebne będzie nam: miska, lusterko, woda i słońce bądź latarka. Do miski wkładamy lusterko pod skosem, nalewamy wody do 3/4 wysokości lusterka. Stawiamy w słońcu i manewrujemy lusterkiem i obserwujemy jak powstaje tęcza na suficie.

III.

"Powódź" - zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa. Kładziemy gazetę na podłodze - to będzie łódź. Dzieci swobodnie biegają po pokoju, na hasło: "Powódź" szybko wskakują na łódź. Znowu biegają, a w tym czasie rodzic składa gazetę na pół. I tak kilka razy jak dziecko będzie w stanie ustać na najmniejszym kawałku gazety.

Zabawy na świeżym powietrzu, zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez rząd 25.03.2020r.