Po czym poznajemy, że przyszła wiosna?

| Opublikowane w: Biedronki 2019/2020

Kochane Biedroneczki, w tym tygodniu będziemy wykonywać zadania związane z obecnę porą roku, z WIOSNĄ.

I

"Poszukiwanie wiosny" gimnastyka narządów mowy

Posłuchjcie opowieści o języczku, który wybrał się na poszukiwanie wiosny. Proszę, Was drogie dzieci, abyście we wskazanym momencie wykonywały określone czynności.

Zbliżała się wiosna. Za oknem słychać było śpiew ptaków -naśladujemy odgłosy ptaków. Języczek wybrał się do lasu na poszukiwanie oznak wiosny. Jechał na koniu -kląskamy, uderzając szerokim językiem o podniebienie. Na łące zobaczył bociany-wymawiamy kle, kle.Zatrzymał się na leśnej polanie- wymawiamy prr.Zsiadł z konia, rozejrzał się wokoło- oblizujemy wargi ruchem okrężnym. Świeciło słońce, wiał delikatny wiatr -wykonujemy krótki wdech nosem, chwilę zatrzymujemy powietrze i długo wydychamy ustami. Było ciepło i przyjemnie- uśmiechamy się.Na skraju polany zakwitły wiosennekwiaty- zawilce i sasanki. Pachniało wiosną- oddychamy głęboko, wdychając powietrze nosem, wydychająć ustami. Języczek pochylił sie i powąchał kwiaty- wdychamy powietrz nosem i kichnął- kichamy wymawiająć a-psik. W tym momencie zauważył przeciskającego się przez zarośla jeża-ziewamy, przeciskamy język między złączonymi zębami. Zrobiło się późno. Języczek wsiadł na konia i pogalopował do domu- kląskamy, uderzając szerokim językiem o podniebienie.

Zestaw ćwiczeń porannych "Witaj Wiosno"

-"Wiosenny wiatr"- zabawa ruchowa z krążęniem rąk. Krążenia rąk mogą być wolne, szybkie, w przód , w tył. W czasie krążęnia naśladujemy wiejący wiatr, szumiąć:szszsz..., zmieniając natężenie głośno, cicho.

- "Wiosenne chmury"- zabaw oddechowa. Rozganiamy ciemne chmury, nabierająć powietrzanosem i wypuszczając ustami. Zabawę powtarzamy kilka razy.

-"Słonko świeci, deszczyk pada"- zabawa z elementami skoku obunóż. Swobodnie spacerujemy. Na hasło "Słonko świeci- cieszymy się i wykonujemy podskoki obunóż. Na hasło "Deszczyk pada"-przeskakujemy obunóż przez kałuże , w przód i w tył.

II

Wysłuchanie bajki Kamila Polaka "Odejście zimy"

Czemu bałwanek jest dziś taki smutny? Ma nosek skrzywiony i jest wychudzony? Powiezdz wróbelku, co się stało, że wszędzie śniegu tak mało zostało? Czy nie wiesz Basiu, że wiosna nadchodzi, śniegi topnieją, przyroda się rodzi? A śnieg wiosny wcale nie lubi, jest mu gorąco, więc swe płatki gubi. Za to kwiatuszki, ptaszki i dzieci cieszą się, gdy słonko ślicznie świeci. Lubią zieleń trawy i wiatru muskanie, wiosenne zabawy, stokrotek zbieranie. Kiedy przyjdzie lato i dni gorąće, radośnie skaczą i bawią się na łące.Aż przyjdzie pora na starość lata, gdy zimno z ciepłem zacznie się przeplatać. I znowu śnieg pojawi się na łące, a znikną kwiatki pachnące. Tak jest od wieków, przez wszystkie lata, zima się z wiosną, latem, jesienią przeplata.

Moi drodzy spróbujcie odpowiedzieć na kilka pytań:

- po czym poznajemy, że nadchodzi wiosna

- kto się cieszy z nadchodzącej pory roku

- jakie mamy pory roku

Spróbujcie ułożyć obrazki pór roku, w odpowiedniej kolejności. (obrazki możecie wydrukować).

Zabawa oddechowa "Wiosenny wietrzyk"- przygotujcie zielone paski papieru- trawki. Naśladujemy wiosenny wiatr, dmuchając na papierowe paski. Wykonujemy wdech nosem i długi wydech ustami.

Zabawa grafomotoryczna "Tulipan" kochane dzieci, spróbujcie rysować według wierszyka:

Po cichu, ale wesoło

Narysuj czerwone koło.

Kreska w prawo, kreska w lewo,

Czubek taki jak ma dzrewo.

Pod tą główką- kółko małe

Na zielono pbwiedź całe.

Zapamiętaj też, że wiosną

Tulipany prosto rosną,

I, że kwiatek to nie zwierz-

z l;ewej liść i z prawej też!

Popraw listek, popraw płatek.

Już na kartce kwitnie kwiatek!

III

Zabawa badawcza "Z białego niebieski".

Potrzebne: wysoka szklanka, barwnik spożywczy lub atrament, biały tulipan lub goździk.

Do szklanki nalej wody, w której rozpuść barwnik lub wlej atrament. Od kwiatka odetnij razem z rodzicem kawałek łodygi. Włóż kwiat do niebieskiej wody. Następnego dnia rano sprawdź, czy kwiatek zmienił kolor. Powodzenia.

Zabawy na świeżym powietrzu, o ile to możliwe- stosując się do przepisów obowiązujących nas od 25.03.2020r. do 11.04.2020r. o zakazie wychodzenia z domu, wydanych przez Rząd.