Po co nam tyle koszy na śmieci?

| Opublikowane w: Jeżyki 2019/2020

Jeżyki, dziś 1 kwietnia to święto żartów "Prima aprilis". Tego dnia musimy uważać na to, co słyszymy - istnieje duże prawdopodobieństwo, że informacje nie będą prawdziwe. Pamiętajcie, aby żarty były miłe i przyjemne!

Drodzy Rodzice, w dniu dzisiejszym przekazuję Wam materiały zawierające treści o segregowaniu śmieci.

Temat: Po co nam tyle koszy na śmieci? 01 kwietnia, środa

I. Higiena poranna, czynności samoobsługowe, pomaganie w przygotowaniu śniadania.
„Gazetowa tarcza” – zabawa ruchowa. "Pada deszczyk" zabawa ruchowa.
„Leśna wycieczka” – zestaw ćwiczeń porannych (marsz, podskoki, chodzimy jak bocian - nogi wysoko do góry).

II. Budowanie uczucia więzi z przyrodą, poczucia odpowiedzialności za działania na rzecz środowiska przyrodniczego. „Jak to można wykorzystać?” - zabawa rozwijająca kreatywne myślenie. Proszę, aby każde dziecko otrzymało od rodzica przedmiot (np. słoik, rolka po ręczniku papierowym, kubek po jogurcie, pudełko po butach, kilka kolorowych plastikowych nakrętek do butelek). Waszym zadaniem kochane dzieci jest wymyślić, co można z tego przedmiotu zrobić, jak go przerobić i ponownie wykorzystać.
„Rozmowa Julki” – ćwiczenia w zakresie czytania. Utrwalenie litery "j". Zadanie w kartach pracy str. 62. „Segregujemy odpady” – zabawa dydaktyczna. Zadanie w kartach pracy str. 63.

III. Utrwalenie piosenki "Ziemia wyspa zielona" https://www.youtube.com/watch?v=-ZQTnkXpcCA
Zabawa ruchowa "Mucha w mucholocie"  https://www.youtube.com/watch?v=IueASDp61bc.
Spędzamy czas na  świeżym powietrzu zgodnie z ustaleniami MEN oraz restrykcjami wprowadzonymi przez rząd, które weszły w życie 25.03.2020 r.

Przydatne informacje:
Główna zasada mówi o tym, że należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Oddzielamy surowce takie jak tworzywa sztuczne i metale, papier, szkło i odpady biodegradalne. Przy wrzucaniu śmieci należy zwrócić uwagę, czy nie są one zrobione z różnych materiałów. Karton po mleku należy wrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne, ponieważ w środku wyściełany jest aluminium. Trzeba też pamiętać o zasadzie, że nie wszystko, co szklane, można wrzucić do pojemnika na szkoło. Nie należy wrzucać tam : okularów, szyby okiennej, lustra, żaroodpornej szklanki, ceramicznej doniczki, żarówek, termometry. Nie wolno wrzucać leków, muszą one trafić do specjalnych pojemników w aptekach.

Drogi Rodzicu, zaprezentuj ilustracje przedstawiające pojemniki do segregowania odpadów zwracając uwagę na kolory i napisy na pojemnikach.
Kochane dzieci wykonajcie karty pracy. Posegregujcie odpady do odpowiednich pojemników i pokolorujcie je odpowiednimi kolorami.