Co wiemy o pogodzie?

| Opublikowane w: Biedronki 2019/2020

I

"Wysoko-nisko"- Zabawa bieżna utrwalająca pojęcia "wysoko", "nisko". Dzieci biegają, na hasło "wysoko" zatrzymują się i wznoszą ramiona w górę, na hasło "nisko"- kucają.

Zestaw ćwiczeń porannych

„Prognoza pogody”

„Pada deszcz” dziecko powoli przemieszcza się po pomieszczeniu, trzymając na głowie zeszyt, książeczkę i pilnując, aby nie spadły.

„Rzeźba z lodu” dziecko staje na jednej nodze, a drugą ugina, w tej pozycji układa zeszyt na kolanie tak, aby jak najdłużej zachować równowagę.

„Wiosenne przebudzenie” dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym z tułowiem pochylonym do przodu, trzymając zeszyt w wyprostowanych rękach. Na hasło „Kwiatek rośnie” powoli prostujemy tułów i wyciągamy ręce z zeszytem jak najwyżej w górę. Na hasło „Kwiatek więdnie” powoli wracamy do pozycji wyjściowej.

II

" Prognoza pogody"

Zabawa bieżna. Dziecko biega, w rytm wyklaskiwany. Gdy jest cisza, zatrzymują się i naśladują czynności wskazane przez rodzica.

Uwaga, pada deszcz!- stukają palcami o podłogę.

Uwaga, upał!- wachlują się rekami na wysokości twarzy

Uwaga, lód!- ślizgaja się, nie odrywając stóp od podłogi

Uwaga, ulewa! kładą się na brzuchu na podłodze i naśladują pływanie

Uwaga, wichura!- kręcą się dookoła własnej osi

"Pogoda bez tajemnic"

Zabawa dydaktyczna. Rodzic mówi zdania prawdziwe i fałszywe o pogodzie, a dziecko reaguje na nie w ustalony sposób, np. prawda- podskakiwanie, fałsz- turlanie się.

Deszcz pada tylko wiosną.

Śnieg może padać wiosną i jesienią.

Burze są bezpieczne.

Wiosną kwitnie dużo kwiatów.

Deszcz nie jest nam potrzebny.

Najwyższe temperatury mamy latem.

Trzeba zakładać ubrania odpowiednio do pogody.

Gdy jest burza, można schować się pod drzewem.

Śnieg jest z wody.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych

"Podrzuć i złap"- ćwiczenie grzbietu i karku. Dziecko w leżeniu przodem robi z gazety kulę i na hasło Podzruć  i złap- bez  opierania się łokciami o podłogę, obiema rękoma podrzucają i łapią kulę.

"Nie upuść kuli"- ćwiczenie mięsni brzucha. Dziecko, siedząc w siadzie skulnym z rekoma opartymi o podłogę, jedną stopą podnoszą papierową kulę, a następnie na hasło, Przełóż kulę z nogi do nogi, przekładają kulę.

"Kto dalej rzuci"- ćwiczenie dużych grup mięśniowych.Rzucamy kulę w tył jak najdalej.

"Przełóż kulę"- ćwiczenie równowagi. Dziecko stoi obunóż, trzymając w jednym ręku papierową kulę. Na hasło: Przełóż kulę pod kolanem- stają na jednej nodze i przekładają papierową kulę pod kolanem uniesionej i zgiętej nogi.

III

"Pogoda nam niestraszna"- zabawa pantomimiczna. Zachęcamy dzieci do wykazania się indywidualną interpretacją poleceń z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Przykładowe hasła: Niesiemy ciężki plecak, spacerujemy przy silnym wietrze, Chodzimy po lodzie, Wchodzimy pod góre.

Moi Drodzy, możecie wykoną zadania w Waszych książeczkach str.38-41

Zabawy na świeżym powietrzu zgodnie z wydany m rozporządzeniem.