Realny a fikcyjny

| Opublikowane w: Żabki 2019/2020

I

Zapraszamy Was dzisiaj na wycieczkę do świata bajek.

Celem tej wyprawy będzie rozpoznanie, co jest realne, a co fikcyjne. Trudne nazwy, ale mamy nadzieję, że po tych zajęciach będziecie doskonale wiedzieli, co oznaczają. Pamiętajcie o przerwach na swobodną zabawę, posiłki, odpoczynek i wyjście na podwórko.

Czy znacie bajkę o Czerwonym Kapturku? No pewnie, że tak. Proponujemy Wam zabawę, w której możecie wcielić się w postaci z tej bajki. Rodzica prosimy o odczytanie tekstu. Za każdym razem, kiedy usłyszycie nazwę postaci – ilustrujecie ją umówionym gestem (jeśli są z Wami 4 osoby, to każda z nich może ilustrować inną postać). Nasze propozycje gestów:

  • Czerwony Kapturek – robimy nad głową daszek z dłoni i nucimy: "Na na na"
  • Wilk – pokazujemy zęby i warczymy: "Wrrrrr"
  • Babcia – robimy z dłoni okulary i przykładamy do oczu mówiąc: "Ohoho"
  • Myśliwy – robimy z dłoni pistolet i mówimy: "Pif – paf"

A oto tekst bajki:

Bajka, nie bajka, Skrzata Zdumiewajka, o dziewczynce, którą Czerwonym Kapturkiem zwali. Czerwony Kapturek miał Babcię, która mieszkała w lesie, co go dzielny Myśliwy patrolował z uwagi na groźnego Wilka. Pewnego dnia Babcia zachorowała i mama Czerwonego Kapturka wysłała Czerwonego Kapturka do Babci, Babci Czerwonego Kapturka, z koszem smakołyków i lekarstw. Czerwony Kapturek idąc do Babci, wcale nie obawiał się straszliwego Wilka, bo wiedział, że pan Myśliwy strzeże lasu i w razie potrzeby uratuje Czerwonego Kapturka przed Wilkiem. Gdy Czerwony Kapturek spotkał po drodze Wilka, ten nie okazał się wcale groźny, zapytał bowiem Czerwonego Kapturka tylko o drogę do Babci. Życzliwy Czerwony Kapturek dokładnie wytłumaczył Wilkowi, gdzie mieszka jego ukochana Babcia, ciesząc się, że nie musiał wzywać Myśliwego. Gdy Czerwony Kapturek sam dotarł do chatki Babci, okazało się, ze wpadł w pułapkę Wilka. Wilk bowiem połknął Babcię, razem z Kapturkiem i rannym kapciem. Tymczasem dzielny Myśliwy , będąc w pobliżu życzliwej mu Babci, Babci Czerwonego Kapturka, postanowił ją odwiedzić. Po wejściu do chatki Babci, Myśliwy szybko zorientował się w niecnych czynach Wilka. Widząc, jak Wilka duma rozpiera, Myśliwy wyjął zza cholewy kordelas i do Wilka strzela. Wilk pada. Babcia z Kapturkiem uratowane! Czule dziękują Myśliwemu. A morał bajki jest taki: "Nie ufaj w lesie nieznajomemu."

Czerwonego Kapturka już sobie przypomnieliści, a teraz zagadki o innych postaciach z bajek. Ciekawe, czy wszystkie uda Wam się odgadnąć:

  • Jakie imiona

mają braciszek i siostrzyczka.
Którzy w lesie spotkali,
chatkę zrobioną z pierniczka?

  • Za siedmioma górami,

za siedmioma rzekami
żyła sobie królewna
z krasnoludkami

  • Chłopiec z bajki znany,

z drewna wystrugany.
Kiedy kłamał w głos
strasznie rósł mu nos.

  • Jaka to dziewczynka

ma roboty wiele,
a na pięknym balu
gubi pantofelek?

  • To bardzo znany miś,

którego przyjacielem jest chłopiec - Krzyś.
Czerwony kubraczek, wesoła mina,
od zjedzenia miodu każdy dzień zaczyna.

II

Tematem tego tygodnia, jak pamiętacie, są komputery, roboty, ale też telewizja i inne media. Dzięki nim możecie poznawać różne historie i bajki w formie filmów np. animowanych.

Proponujemy Wam teraz naukę wiersza pt. "Mały Jarek i komputer." Dzięki temu wykonacie świetny trening pamięci. Możecie przyswajać go sobie po 2 zwrotki dziennie. Powodzenia!

Mały Jarek i komputer

Mały Jarek już od rana

ledwo odszedł od śniadania,

leci, pędzi. Gdzie powiecie?

Wiedzieć dzieci pewno chcecie.

 

Tam w pokoju takie cudo,

gdy naciśnie - żegnaj nudo!

Tu coś włączy, tam naciśnie,

na ekranie barw moc błyśnie.

 

Tu pajacyk podskakuje,

tam miś kogoś naśladuje.

Teraz jedzie samochodem,

by za chwilę być pilotem.

 

Jak to tak możliwe jest

by w tak wiele światów wejść?

To komputerowy świat.

Powiedz Jarku wiele wart?

 

III

Mamy nadzieję, że spodobał Wam się wiersz, który mówi o tym, że świat przedstawiony w komputerze jest bardzo ciekawy, kolorowy i różnorodny, ale czy faktycznie jest lepszy niż ten realny?

I tu wracamy do naszych nowych pojęć – realny i fikcyjny. Jeśli coś jest REALNE to oznacza, że możemy spotkać się z tym na co dzień, zaś FIKCYJNE to coś wymyślone, które może zdarzyć się tylko w bajkach.

Przyjrzyjcie się obrazkom poniżej i powiedzcie, które z nich przedstawiają coś realnego, a które – coś fikcyjnego.

Na koniec wykonajcie ćwiczenia w naszym podręczniku – w części 4. na str. 4.