Ferie zimowe - czas zabawy!

| Opublikowane w: Aktualności
Ferie zimowe - czas zabawy!

Drodzy rodzice naszych przedszkolaków!

Rozpoczęły się ferie zimowe w szkołach i wiele naszych wychowanków, w związku z narodową kwarantanną pozostanie w tym czasie w domu. Aby ten czas nie był dla dzieci nudny proponujemy abyście zaglądali z dziećmi na naszą stronę internetową, gdzie będziemy wysyłać Wam propozycje ciekawych zabaw na świeżym powietrzu, jak i w domowych zaciszu.

Propozycje na I tydzień ferii zimowych

 • Łowienie ryb. Potrzebne przedmioty: kartonowe pudełko np. po butach, kapsle od butelek, sznurek, patyk, magnes. Usuń pokrywkę z kartonowego pudełka i ułóż w nim kilka kapsli od butelek pomalowanych na kolorowo. Weź kawałek sznurka i na jego jednym końcu przywiąż kijek, a na drugim mały magnes. Jeśli kapsle są pomalowane, mów dziecku, jakiego koloru rybę ma złowić. Gdy już wszystkie kapsle zostaną złapane, policzcie, ile ich jest – zacznijcie zabawę od nowa.
 • Układanie puzzli takich, jakie posiadamy w domu
 • Zabawy na dworze w obecności osób dorosłych (zgodnie z wytycznymi GIS), lepienie bałwana i ubranie go wg własnego pomysłu, zabawa ruchowa - bitwa na śnieżki

Pokoloruj zimowy obrazek .

 • Dmuchanie piłeczki pingpongowej. Dzieci po dwóch stronach stołu starają się przedmuchać piłeczkę na przeciwną stronę (lub boczną jego krawędź w przypadku młodszych dzieci). Uwaga! Piłka nie może spaść ze stołu, a nie można jej dotykać rękami. Jeśli dziecko przedmucha piłkę na drugą stronę, zdobywa punkt.
 • Gramy w Memory lub inną ulubioną grę, którą posiadamy w domu. Dzięki niej trenujemy swoją pamięć i spostrzegawczość.
 • Zabawy na dworze w obecności osób dorosłych, np: wykonanie na śniegu aniołka.

Rozwiąż labirynt.

 • Zabawa żaglówkami. Dzieci uwielbiają zabawy z wodą – nawet zimą! Potrzebne przedmioty: kubeczek np. po jogurcie, słomka, wstążeczka, kartka z bloku technicznego, taśma klejąca. Przyklej taśmą połowę słomki do wewnętrznej części kubeczka po jogurcie lub margarynie. Zawiąż na czubku słomki wstążkę lub zrób z bloku technicznego flagę. Wytnij trójkąt i przyklej go taśmą do słomki. Włóż stateczek do wanny lub miski z wodą i zanuć jakąś żeglarską lub marynarską piosenkę. Możecie wykonać kilka takich statków i urządzić regaty.
 • Gramy z rodzicami lub rodzeństwem w Kółko i krzyżyk, rozgrywamy 10 partii. Kto zostanie mistrzem?
 • Zabawy na dworze w obecności osób dorosłych, propozycja to: spacer i obserwacja przyrody zimą.

Pomaluj obrazek wg kodu.

 • Piłka nożna w mieszkaniu. Jeśli nie posiadacie miękkiej piłki, która nadaje się do zabawy w domu, możecie zrobić ją z dziećmi. Potrzebne przedmioty: powłoczka od jaśka, gazety. Wypełnij starą powłoczkę od jaśka zgniecionymi gazetami. Zamknij ją szczelnie, np. zaklejając ją taśmą. Aby zachęcić dziecko do zabawy, powiedz wierszyk: „Raz, dwa, trzy, Kopnij piłkę do mnie ty. Raz, dwa Kopnę piłkę do ciebie ja.”
 • Szukamy w Internecie ulubionej zimowej piosenki, a dzieci układają do niej swój własny  układ taneczny wg własnego pomysłu.
 • Zabawy na dworze w obecności osób dorosłych, propozycja to: jazda na sankach, jabłuszkach itp. wg upodobania.

W wolnej chwili możesz samodzielnie namalować lub narysować co ciekawego robiłeś/łaś w pierwszych dniach ferii zimowych.

 • Koszykówka domowa. Zabaw sportowych nigdy dość! Nawet, jeśli muszą być ograniczone do dziecięcego pokoju. Do gry potrzebny będzie kosz na zabawki lub wiaderko. Stojąc w wyznaczonym miejscu (nie przekraczając wyznaczonej linii) staramy się na zmianę z dzieckiem trafiać piłką do pojemnika. Doskonale sprawdzą się tutaj również małe piłeczki (jak w basenikach z piłkami) lub nawet zwykłe klocki podzielone na kolory. Rodzic i dziecko oddaje 10 rzutów do pojemnika (każdy ma inny kolor piłeczek), a potem odbywa się komisyjne liczenie ilości trafień danego koloru.
 • Możecie upiec babeczki lub wykonać inne ulubione danie, oczywiście przy udziale osób dorosłych.
 • Zabawy na dworze w obecności osób dorosłych, propozycja to: spacer i obserwacja przyrody zimą.

Pokoloruj obrazek.