II tydzień ferii zimowych

| Opublikowane w: Aktualności
II tydzień ferii zimowych

Propozycje na II tydzień ferii zimowych


 • Zimowe pejzaże z waty lub pasty do zębów.

 

 • Zachęć dziecko do wyklejania obrazka o tematyce zimowej, np. bałwanka czy pejzaż zimowy. Przyklejanie waty sprawi dziecku na pewno wiele radości. Do obrazków z watą potrzebne będą: kartki z bloku (mogą być kolorowe!), wata, papier kolorowy, nożyczki, klej. Do obrazków z pastą potrzebne będą: kolorowe kartony, pasta do zębów i brokat sypany. Pastę nakładamy palcami i od razu sypiemy brokatem. Rysunek można także ozdobić wyciętymi, za pomocą dziurkaczy ozdobnych, kolorowymi gwiazdkami albo filcowymi czy materiałowymi choinkami. Przykładowa praca.
 • Możecie obejrzeć 1 z odcinków „Rodzina Treflików” można ja odnaleźć w Internecie.
 • Zabawy na dworze w obecności osób dorosłych, propozycja to: spacer i obserwacja przyrody zimą.

 

 • Klepsydra z butelek. Niewiele potrzeba, by zainteresować małego naukowca: dwóch takich samych plastikowych butelek, kolorowego piasku, soli lub ryżu, taśmy klejącej, nożyczek, wykałaczek. Drugą z butelek nakładamy na tę z piaskiem i łączymy butelki taśmą klejącą. Jeśli w butelce były różne składniki (np. piasek i sól), można już teraz je wymieszać, potrząsając butelką. Odwracamy butelkę i mierzymy czas, w którym piasek przesypie się z jednej butelki do drugiej. Zapisujemy czas na karteczce i przyklejamy do naszej klepsydry. Można stworzyć kilka zegarów i porównywać czas, a przy okazji prowadzić „badania” nad tym, od czego zależy prędkość przesypywania piasku lub eksperymentować z różnymi materiałami czy kolorami piasku. Tutaj sprawdźcie jak zrobić klepsydrę z butelek krok po kroku: https://www.youtube.com/watch?v=DM4MHcSOGOk
 • Dziś wybieramy ulubioną pozycję książkową i czytamy poproście rodziców lub starsze rodzeństwo to będzie fajna przygoda.
 • Zabawy na dworze w obecności osób dorosłych, propozycja to: spacer i obserwacja przyrody zimą.

W wolnej chwili możesz wykonać rebus

 

 • Pyzaty bałwanek. Zabawa dla dzieci, które uwielbiają skakać i brykać! Dobrze jest obejrzeć bałwana na obrazku lub w naturze, zanim przystąpicie do tej zabawy. Można się dodatkowo przebrać, aby było więcej śmiechu.
 • Recytuj wierszyk:

Pyzaty bałwanek /rozedmij policzki/

Z marchewkowym nosem /pokaż na nos dziecka/
Zawołał zajączka /skiń ręką/
Przyjacielskim głosem.

Chciał sobie pobrykać
Z pociesznym szaraczkiem, /poskaczcie dookoła/
Lecz ten mu skradł nos /chwyć za nosek dziecka/
I schrupał pod krzaczkiem.

 • Wybieramy jedną z gier planszowych i zachęcamy całą rodzinę do wspólnej zabawy może to być np. chińczyk, warcaby, monopol, 5 sekund …wg waszego uznania.
 • Zabawy na dworze w obecności osób dorosłych zgodnie z wytycznymi GIS propozycja to: Spacer wykorzystujemy do obserwacji tego co widzimy staramy się określać to co obserwujemy pełnymi zdaniami.
 • W wolnej chwili możesz rozwiązać krzyżówkę

 

 • Domowa diorama. Planowanie i wykonanie może zająć Wam cały długi zimowy wieczór. Do stworzenia tego dzieła sztuki potrzebujecie: pudełka po butach, farbki, patyczków po lodach plasteliny/ciastoliny lub plastyczna masa klejąca + inne materiały według dziecięcych pomysłów.  Z tego wszystkiego zrobicie park dinozaurów, domek, wiejską farmę, zimowy obrazek czy ilustrację ulubionej bajki. Od pudełka należy odciąć brzeg, a potem pomalować boki i tył. Potem wszystko zależy od dziecięcej wyobraźni:

– małe lustereczko lub celofan doskonale się sprawdzi jako jezioro

– mebelki możecie zrobić z kolorowego brystolu
– zielona krepina może być trawą
– wspaniałe zwierzątka powstaną z plasteliny
– zabawki z kinder niespodzianek świetnie zastąpią spacerowiczów parku itp.

Masa plastyczna albo ciastolina przymocuje to wszystko do spodu pudełka.

 • Wybieramy 1 odcinek bajki z serii „Bałwanek Buli
 • Zabawy na dworze w obecności osób dorosłych zgodnie z wytycznymi GIS propozycja to: Spacer obserwacja przyrody zimą, jeśli będzie śnieg można zabrać sanki.
 • W wolnej chwili możesz pokolorować obrazek.

 

 • Słodka tęcza. Dzieci doskonale znają ten eksperyment, bo cieszy się ogromnym zainteresowaniem.To piękna tęcza. Słodka tęcza!  Potrzebne będą: małe opakowanie cukierków/draży Skittles, talerz/patera, najlepiej z lekko uniesionymi brzegami (lepszy efekt, gdy otoczka cukierków zaczyna się rozpuszczać), woda (ilość taka, żeby wszystkie cukierki miały zanurzony w wodzie spód). Na talerzu układamy kolorowy okrąg. Delikatnie wlewamy wodę na środek talerza, sprawdzając, czy znajduje się ona pod każdym cukierkiem. Po chwili spod cukierków popłyną kolorowe strużki, tworząc wyjątkowy obrazek, tęczę barw! Zobaczcie ten eksperyment na filmiehttps://www.youtube.com/watch?v=SfVVFCAmSmY
 • Wybieramy muzykę relaksacyjną kładziemy się na dywanie i wyobrażamy sobie, iż jesteśmy na Grenlandii i tam poznajemy przyjaciela pingwina małego Pikpoka, po powrocie do przedszkola każdy będzie mógł nam opowiedzieć swoją własną historię. Zachęcamy do obejrzenia 1 z odcinków bajki „Pikpok”.
 • Zabawy na dworze w obecności osób dorosłych, propozycja to: spacer obserwacja przyrody zimą, jeśli będzie śnieg można zabrać sanki.

Namaluj/ narysuj to co najbardziej podobało ci się podczas ferii zimowych.