APEL w Przedszkolu

| Opublikowane w: Aktualności
APEL w Przedszkolu

W najbliższą środę obchodzimy
Święto  Konstytucji 3 Maja

Z tej okazji w Przedszkolu odbył się apel, a na nim pogadanka na temat:

Czy dzieci wiedzą co to jest konstytucja?

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Zapisane są w nim zasady obowiązujące wszystkich Polaków. Zgodnie z konstytucją m.in. wybiera się w Polsce prezydenta, posłów i senatorów, a Polacy mają swoje prawa, których mogą dochodzić
w sądach. W konstytucji zapisano także, że wszystkie dzieci muszą chodzić do szkoły.

Znaczenie konstytucji można porównać do zbioru zasad drogowych, których muszą przestrzegać wszyscy kierowcy na drodze. Albo do zasad, jakie panują w każdym domu czy rodzinie. Może macie prawa i obowiązki każdego z domowników spisane na kartce na lodówce? Np. ktoś zmywa, ktoś sprząta po kolacji, a każdy układa swoje ubrania i ma prawo do naprawienia błędu? No właśnie, podobnie konstytucja określa zasady panujące w całym państwie.

 

A jak to jest z Konstytucją 3 maja w Polsce?

Konstytucja 3 maja została uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na Sejmie Czteroletnim 3 maja 1791 roku – stąd jej nazwa. Polska znajdowała się wówczas w trudnej sytuacji: kraj był osłabiony i rozgrabiony. Ani król, ani Sejm nie mogli podjąć żadnej ważnej decyzji, bo obowiązywało tzw. liberum veto. Oznaczało to, że każdy poseł mógł podczas obrad sejmu mógł krzyknąć „nie pozwalam” i cała praca innych posłów szła do kosza.

To trochę tak, jakby w szkole zaplanowano wycieczkę, ale jeden z uczniów powiedział „nie chce mi się jechać, nie jedźmy”. I z wycieczki nici! Ten system paraliżował wiele ważnych spraw.

Bardzo dawno temu, bo...

w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe, a od 1989 roku 3 maja to święto narodowe, podczas którego śpiewa się piosenki patriotyczne, odbywa się także defilada wojskowa, a zewsząd powiewają flagi Polski.

Na koniec apelu dzieci wspólnie z paniami zaśpiewały hymn Polski.