Kim jest prawdziwy przyjaciel?- zajęcia czytelnicze w bibliotece

| Opublikowane w: Pszczółki 2018/2019

We wtorek 8 stycznia 2019 roku dzieci z grupy Pszczółki wysłuchały w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci opowiadania pt. „Chłopiec i pingwin” Olivera Jeffersa.

Pewnego dnia na progu domu chłopca stanął smutny pingwin. Chłopiec pomyślał, że pewnie się zgubił i stąd jego przygnębienie. Postanowił zatem pomóc pingwinowi znaleźć drogę do domu. Chłopiec dowiedział się, że miejscem zamieszkania pingwinów jest biegun południowy. Wyjął więc ze schowka swoją łódkę i wraz z pingwinem ruszył w drogę. Płynęli na południe wiele dni, a czas umilali sobie opowiadaniem ciekawych historii. Wreszcie nadszedł kres ich podróży, ale pingwin wcale się nie ucieszył. Był smutniejszy niż kiedykolwiek. I kiedy chłopiec odpływał, zdał sobie sprawę, że popełnił ogromny błąd zostawiają pingwina samego. On wcale się nie zgubił, lecz był samotny.

Po wysłuchaniu historyjki dzieci sprawdziły na globusie, gdzie znajduje się biegun południowy. Następnie rozmawiały o przyczynach smutku pingwina oraz o tym, czym jest samotność. Dzięki temu, że chłopiec postanowił wrócić do pingwina, dzieci mogły zaobserwować, na czym polega przyjaźń. A jest to między innymi zaufanie do drugiej osoby, spędzanie razem czasu oraz wspólne rozwiązywanie problemów. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak rysował swojego przyjaciela lub przyjaciółkę.