Jeżyki sieją owies

| Opublikowane w: Jeżyki 2020/2021

Aby nacieszyć się zielonymi źdźbłami owsa na wielkanocnym stole, nasiona musimy wysiać około dwa tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi. Po 8-10 dniach owies powinien wzejść. Nasze Jeżyki rozpoczęły przygotowania do Świąt Wielkanocnych.
"Po co sieje się owies? - pytały. "To taki zwyczaj wielkanocny – symbol tego, co wzrasta, zapewniający w domu dostatek. Przed Świętami Wielkanocnymi w wielu domach tradycyjnie sieje się tzw. zieloną łączkę, czyli rzeżuchę lub owies. Baranek pasający się na zielonej runi zajmuje honorowe miejsce wśród kolorowych pisanek. A przede wszystkim zieleń to RADOŚĆ I NADZIEJA." - usłyszały odpowiedź.
Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym zasad higieny i kolejnych czynności, jakie trzeba wykonać w sianiu owsa, dzieci zabrały się do pracy. Ponieważ uważnie słuchały, wszystko poszło, jak należy. Minidoniczki z owsem i ziemią zostały ustawione na parapecie i podlane wodą. Dzieci dowiedziały się, że aby wyrósł owies w ich doniczkach , należy go systematycznie podlewać. Być może zapamiętają, że zieleń to przecież wiosna, cała przyroda budzi się po zimie i wszędzie kiełkuje nowe życie.